Alan adı seçimi » Doğru seçim için öneri ve ipuçları

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Alan adı seçimi » Doğru seçim için öneri ve ipuçları

Alan adı seçimi, gerçek hayatta yapılan isim belirleme işlemine genel manada çok benzer bir seçimdir. Bir şirket adı belirlemek, bir bebeğe isim koymak bu konuda ilk bakışınızı oluşturabilecek en yakın örneklerdir. Web siteleri ise sanal alemdeki varlıklardır ve seçim konusunda bazı farklar vardır.

Alan adı, etki alanı adı yada diğer adıyla domain name web sitenizin internet üzerindeki kimliğidir. Yalnızca sitenizin içeriği, yaptığınız iş, sattığınız ürün, verdiğiniz hizmet ile alakalı olması, anahtar kelimeler içermesi  yetmez. Aynı zamanda bulunması ve tanıtması kolay, marka olabilecek, SEO konusunda sitenizi destekleyecek bir alan adı seçmelisiniz.

Blog açma yada web sitesi kurma aşamaları içinde en zor olanı uygun, etkili, özgün ve ilgi çekici bir alan adı bulmaktır. Diğer tüm aşamaları kolaylıkla halledebilirsiniz veya hataları düzeltebilirsiniz. Ancak alan adı seçimi üzerinde düşünülmesi ve dikkatlice yapılması gereken bir planlama sürecidir. Çünkü alan adı seçimi aslında sizin web dünyasına taşımayı düşündüğünüz fikrinize isim belirlemenizdir.

Bir alan adı nasıl olmalı ? Uygun alan adı seçimi nasıl yapılır ?  sorularına cevap vermeye çalıştığımız bu makalede, profesyonel yardım almadan blog açmak yada kendi web sitesini kurmak isteyenlere uygun bir alan adı seçimi yapma konusunda yardımcı olabilecek öneri, ipuçları ve örnekler bulabilirsiniz.

Kısa ve basit kelimeler kullanın

Kısa ve basit olan alan adları daha akılda kalıcıdır haliyle daha iyidir. Bir ismi yazmak, okunmak, söylemek ne kadar kolay olursa hatırlaması, kulaktan kulağa yayılması da kolay olur. Alan adınız uzun ve karmaşıksa, insanların yanlış anlama veya yanlış yazma ihtimali yükselir.

Bu konuda referans bir çok kaynakta alan adının mümkün olduğunca kısa olması gerektiği genel olarak kabul görmüş bir düşüncedir. Tabi bu öneri sonrasında alan adı kaç kelime olmalı? alan adı kaç karakter olmalı? alan adı için ideal uzunluk ne olmalı? SEO açısından alan adı uzunluğu ne olmalı? gibi soruların cevapları aranmaya başlanır.

Bu soruların cevabını bir sayı olarak arayanlara öneri olraka şunu söyleyebiliriz 6-14 karakter arasında, 2 kelimeyi geçmeyen ve hedeflediğiniz anahtar kelimeyi içeren alan adları seçebilirsiniz.

Alan adı karakter uzunluğu ne kadar olmalı ?

Net sınırlar olmamasına rağmen 6-14 karakter arasında bulunan alan adlarını tercih edebilirsiniz. Alt sınır aslında 6 karakter altında .com uzantılı, kayıt edilebilir durumda olan anlamlı alan adlarının pek kalmaması ile alakalıdır. Kullanımda olmasalar bile kayıt edilmiş durumda olan milyonlarca alan adı bulunmaktadır. Üst sınır dünya genelinde geçerli olan ve alan adları uzunlukları ile sitelerin popülerlik sırası üzerine yapılan istatistik araştırmalarının sonucudur.

Alan adı kaç kelime olmalıdır ?

Karakter uzunluğu kadar alan adının kaç kelimeden oluştuğu da önemlidir.  Genel olarak 3 kelimeyi geçmemek mantıklıdır. 3 kelime bile yerleri değiştirilerek sizinkiyle yaklaşık aynı manaya gelebilecek alan adı varyeteleri ortaya çıkarabilir. Mümkünse alan adınızda 2 kelimeyi geçmeyin. İdeal  alan adı tek kelime ile oluşturulmuş marka olmaya aday olanlardır.

Yazılması kolay olmalı

Yazılması kolay bir alan adı bulmak çevrimiçi başarı için kritik önem taşır. Ziyaretçileriniz sorunsuz bir şekilde alan adınızı yazabilmeli ve aktarabilmelidir. Yazımın anlaşılması için birden fazla açıklama yapmanız gerekiyorsa, seçtiğiniz alan adı karmaşıktır. Potansiyel ziyaretçilerin alan adınızı yanlış yazması ve farklı bir web sitesine yönlenmesi hiç istemeyeceğiniz bir durumdur.

Ayrıca seçtiğiniz kelime yada kelimeleri sözlükte yazıldığı gibi kullanın. Argo kelime kullanımından kaçının. İngiliz alfabesinde bulunmayan harfler içeren kelimeler kullanacaksanız iki kere düşünün ve gerçekten buna ihtiyacınız varsa kullanın.

Anahtar kelimeleri kullanın

İşletmenizi, sunduğunuz hizmetleri yada sitenizin konusunu açıklayan anahtar kelimeler kullanmayı deneyin. Alan adınızda siteniz ile alakalı anahtar kelimelerin bulunması öncelikle insanlara mantıklı gelir. SEO konusunda faydalıdır ve arama motorlarındaki sıralamanızı geliştirmenize yardımcı olarak sitenizin organik ziyaretçi sayısını artırır.

Arama motoru sonuçlarında sayfanıza ait başlık, açıklama ve link bulunur. SEO açısından en uygunu anahtar kelimenin alan adınızı içeren linkte, başlıkta ve açıklama kısmında geçmesidir. Başlık, açıklama ve link kolayca değiştirilebilen metinlerdir. Ancak alan adı bir sitenin benzersiz özelliğidir. Benzersiz olan daha değerlidir. Anahtar kelimelerin benzersiz olan alan adınızda ve başlangıcında geçmesi sitenize faydalı olacaktır.

Web siteniz için anahtar kelime analizi yapın. Bu analiz sonucunda elde ettiğiniz kelimeleri alan adı seçiminde kullanın.

Bölgenizi hedefleyin

İşletmeniz yerel ise, yerel müşterilerin bulmalarını ve hatırlamalarını kolaylaştırmak için alan adınıza şehrinizi veya bölgenizi dahil etmeyi düşünün. Bölge hedeflenerek seçilmiş bir alan adı özellikle küçük işletme siteleri için önemlidir. Lokal SEO kavramıyla tanışıldığında faydası bolca görülecek bir yaklaşımdır.

Mobil cihaz kullanım oranlarının artması ve haliyle GPS sayesinde konum bilgilerinin sıkça kullanılması bölge hedeflemesinin arama sonuçlarında sıralamanızı yükseltmek için önemli bir faktör haline gelmesini sağladı. İşletme adresinizi Google haritalara eklemek iyi bir fikir olabilir ve gereklidir de ancak ilk adım olan alan adı seçiminizde bölge hedeflemesi yapmak daha da iyi bir fikirdir.

Alan adı seçiminde bölgenizi hedeflemek çevrenizde kolay bulunmanızı sağlar.

Rakam ve tire kullanmaktan kaçının

Rakamlar ve kısa çizgiler sıklıkla yanlış anlaşılmaktadır. Alan adınızı birine aktarırken içinde 7 karakteri bulunuyorsa bunun “7” mi yoksa “yedi” mi olduğu karışıklığa sebep olabilir. Ayrıca bu karakterlerin kullanımı başka bir alan adını taklit ettiğiniz yada taklit edilebilir olduğunuz anlamına gelir. Üzerinde uzun zaman ve emek harcayacağınız bir siteyi bir karakter için riske atmayın. Rakam ve tire kullanmamaya özen gösterin.

Alan adında tire kullanmak

Hedeflenen anahtar kelimeleri içermesinden dolayı yada beğendiği alan adı önceden kayıt edildiği için tire “-” içeren bir alan adını kullanmayı tercih etmeyi düşünenler olabilir. Burada öncelikli sorun özgünlük ve tire kullanan alan adlarının başarı oranıdır. Bu konuda farklı görüş ve uygulamalar olsa da tire içeren alan adlarının otorite oluşturması haliyle üst sıralarda yer alması pek olası değildir. İstisnalar olabilir ancak genel öneri tire karakteri olmayan alan adlarının daha fazla başarı şansı olduğudur.

Ziyaretçiler tarafından bakıldığında tire kullanmayan sitelerin orjinal, kullananların ise taklit olduğu kanısı ağır basar. Başarılı bir web sitesi oluşturmak zaman ve uğraşı ister tire kullanarak daha fazla sorun ile uğraşma riskine girmeyin.

example-domain.com alan adını almayı düşünüyorsanız ve exampledomain.com yayındaysa taklit site durumuna düşebilirsiniz. Yine sizin sitenizden sonra yayına girmesi durumunda muhtemelen insanlar sizin sitenizin taklit olduğunu düşünecektir. Sitenizi tekrar ziyaret etmek isteyen birisi yada bir arkadaşından duyarak sitenize erişmek isteyen yeni bir ziyaretçi arama çubuğuna adres yazarken tire karakterini eklemeyi pek düşünmeyecektir.

Bu konuda ilginç olan .com .org .net gibi uzantılarda İngiliz alfabesinde bulunan harfler ve rakamlar dışında kullanabileceğiniz farklı tek karakterin tire “-” karakteri olmasıdır. Onunda kullanımı pek tavsiye edilen bir uygulama değildir.

Sayılar üzerinden konuşmak bir fikir edinmenize yardımcı olabilir, örneğin Alexa en popüler 1 milyon web sitesi listesinde 112,796 tane sitenin alan adı tire işareti içeriyor. Bu dünyada en popüler siteler arasında yaklaşık % 11 lik bir dilim tire kullanıyor demektir.

Özgün, akılda kalıcı ve unutulmaz olun

Milyonlarca kayıtlı alan adı vardır, bu nedenle akılda kalıcı ve unutulmaz bir alana sahip olmak zorunlu bir o kadarda zordur. Kısa, basit, okuması kolay bir alan adı seçimi hatırlanmayı kolaylaştırır.

İnsanlar aradıklarını tam olarak buldukları, fayda gördükleri siteleri hatırlayıp tekrar ziyaret etmek isterler. Bir yeri tekrar ziyaret etmek için adresi hatırlamak gerekir.

Bu konuda en iyi örnekler dünyaca ünlü markalardır. Spor ayakkabı denilince aklınıza hangi marka geliyor? Yada en iyi otomobil markası hangisidir? Bu sorulara Adidas, Nike, BMW, Mercedes, Tofaş 🙂  gibi üç beş farklı cevap gelebilir. Buradan sonra ilk sorulması gereken soru bu markaların ortak özelliğin ne olduğudur.

Aklınıza gelecek tüm kaliteli markaların ortak özelliği özgün birer isme sahip olmalarıdır. Diğer tüm öneriler bir yana özgün bir isim bulduğunuzda insanlar da arama motorları da web sitenizi sevecektir. Özgün bir isim bulmak marka olma yolunda atabileceğiniz en sağlam adımlardan birisidir.

İlgi çekici, etkili ve özgün alan adı seçimi insanların sizi tercih etme sebebi olabilir.

Uzun vadeli düşünün

Alan adınız yıllar boyunca işinizi ve markanızı tanımlayan en büyük unsurlardan biri olacak. Alan adı değiştirmek özellikle marka bilinci oluşturma ve SEO konusunda zarar verip sıra kaybına sebep olarak fazladan para ve zaman kaybına sebep olur. Dolayısıyla, alan adınızı seçtiğinizde, uzun vadeli düşünün.

Web sitesi kurmak için bir fikriniz varsa iyi bir plana da ihtiyacınız olacak. Fikriniz geliştirilebilir mi ? İleride kapsamı genişletilebilir mi ? Bu soruları göz önünde bulundurun. Sitenizi insanlara sevdirip iyi bir trafiğe sahip olabilir, ürün yada hizmetinizi satabilirsiniz. Peki yeni ürün yada blog siteniz için yeni konular eklemeyi düşündüğünüzde alan adı ile uyumlu olacaklar mı ?

Bu nedenle, alan adınızı seçerken uzun vadeli vizyonunuzu göz önünde bulundurun.

Alan adınızı koruyun

Alan adınızı korumak için, alan adınızın yanlış yazılmış sürümlerini ve alan adınızı çağrıştırabilecek varyeteleri satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli alan uzantıları satın alabilirsiniz. Bu, rakiplerin diğer sürümleri kaydettirmesini engeller ve müşterilerin web sitenize yönlendirilmesini sağlar; yanlış yazdıkları halde.

Unutmayın abc.com, abc.net veya abc.org farklı alan adlarıdır ancak dikkatsiz bakışlar için hepsi abc sitesidir. Sizin için değerli olanları satın alıp alan adı yönlendirmesi yaparak hepsinin tek bir adrese açılmasını sağlayabilirsiniz.

Alan adı fikrinizi koruyun gerekirse varyeteleri satın alın

Uygun bir alan adı uzantısı kullanın

Uzantılar, alan adlarının sonundaki .com .net .org gibi son eklerdir. Alan adı uzantıları farklı amaçlar için oluşturulmuştur, bu nedenle yapmayı planladığınız iş için uygun olanı seçtiğinizden emin olun. Alan adı seçiminde web sitenizin faaliyet alanına uygun abi uzantı kullanın.

Bazı uzantılar ve kullanım alanları;

 • com: şirket, ticaret .
 • .info: bilgilendirme siteleri.
 • .net: teknik, İnternet altyapı siteleri.
 • .org: ticari olmayan organizasyonlar ve sivil toplum kuruluşları.
 • .biz: e-ticaret siteleri gibi ticari veya ticari kullanım.
 • .me: bloglar, özgeçmişler veya kişisel siteler.

En popüler alan adı uzantısı hala .com dur. Çünkü kısa ve akılda kalıcıdır. Çok uzun süredir kullanıldığı için kayıt edilebilir olanların sayısı azdır. Sayıları az ve en değerli olan .com uzantılı alan adlarıdır. İlk tercihinizi bu yönde kullanın. Emin olun en iyisi hala .com dur.

Alan adı seçimi için araştırma

Seçtiğiniz adın başka bir şirket tarafından ticari markayla veya telif hakları alınmış olarak kullanılmadığından emin olun. Anahtar kelime araştırması sırasında almayı planladığınız alan adlarının daha önceden kayıt edilip edilmediğini kontrol edin. Alan adı kaydı sorgulama işleminizi
DomainScope yada bir hosting firması üzerinden yapabilirsiniz.

Sosyal medya sitelerini kontrol edin

Bir alan adının sosyal medya sitelerinde bulunup bulunmadığını kontrol edin. Bu aklınızda olan bir kaç seçeneği kıyaslamanızda kolaylık sağlar.

Markanızı oluşturmak için, alan adınız ve sosyal medya adreslerinizin aynı olması idealdir. Bu aşinalık oluşturur ve ziyaretçilerin, hayranlarının ve müşterilerin sizi web’de kolayca bulmalarını sağlar.

Marka kontrolü yapın

Özellikle siteniz ticari bir site olacaksa marka tescil kontrolü yapın. Seçtiğiniz alan adlarında marka olarak tescil edilmiş olan varsa yasal sorunları önlemek için bu isimlerden uzak durmalısınız.

Türkiye’ de marka hedefiniz var ise com.tr uzantılı alan adı tercih edin yada .com yanında .com.tr yi de satın almayı düşünün.

Bir liste oluşturun

Yukarıda ki maddeler eşliğinde  aklınıza gelen isimleri not etmeye başlayın. 5-10 yada siz ne kadar isterseniz o kadar sayıda isim ekleyebilirsiniz. Hatta aklınıza geldikçe eklemeye devam edin. Fikrinizi yakın çevrenize açın ve onlardan da isimler bulmalarını isteyin ve bunları da listenize ekleyin. Kısır döngüye haline gelmeden eleme yapmaya başlayın. Üzerinde durduğunuz, beğendiğiniz olursa işaretleyin. Sayıyı makul bir seviyeye indirdiğinizde seçiminizi yapın ve satın alma aşamasına geçin.

Bütçeniz çerçevesinde birden fazla alan adı alabileceğinizi unutmayın. Bazen seçim yapmak zorlaşabilir. Bu durumda maliyeti artırsa da iki belki daha fazla alan adını satın almayı düşünebilirsiniz. Alan adı seçimini kolaylaştırmak için beğendiğiniz alan adlarını içeren bir liste oluşturun.

Hızlı davranın ilk fırsatta satın alın

Alan adları hızlı bir şekilde satıyor. Neyse ki ucuzlar, bu nedenle web siteniz için kullanmayı planladığınız alan adını mümkün olan en kısa sürede kaydedin.

Alan adı örnekleri

Yukarıdaki kriterleri karşılayan ve internette başarı elde etmiş, özgün, basit, kısa ve akılda kalıcı bir çok web sitesi var. Alan adı seçiminde yardımcı olabilecek bu siteleri örnek alabilirsiniz. Örneklerin bazıları tek kelime, bazıları çift kelime, bazıları hedef anahtar kelimeyi içeriyor bazıları içermiyor ancak yine ortak noktaları özgün olmaları ve bir de faaliyet alanlarında işlerini sağlam yapan otorite siteler olmaları.

 1. Google
 2. Twitter
 3. Facebook
 4. Moz
 5. Blogger
 6. Joomla
 7. WordPress
 8. Instagram
 9. w3schools
 10. ebay

Daha detaylı bir liste arayanlar Alexa en popüler siteler listesine göz atabilirler.

Alan adı üretme araçları

Uygun alan adı seçimi için çevrimiçi olarak hizmet veren alan adı üretme, önerme araçlarından faydalanabilirsiz. Ayrıca bu araçları kullanarak yeni web sitesi, blog fikirleri bulabilir, arama trendleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Hedeflediğiniz anahtar kelimeler için en uygun gördükleri ve kullanımda olmayan alan adlarını bulan ve size bir liste halinde öneren bu araçlar alan adı seçimini kolaylaştırabilir. Anahtar kelime odaklı bir alan adı seçmek istiyorsanız bu araçları kullanabilirsiniz.

DomainScope

Verisign tarafından desteklenen DomainScope size önerebileceğimiz en kullanışlı online domain oluşturucu, domain önerici araçtır. Siteye girdiğinizde arayüz tasarımının gayet basit ve kullanışlı olduğunu göreceksiniz.

DomainScope ücretsiz hizmet vermektedir. Alan adı önerileri oluşturmak için Anahtar kelime yada kelimelerinizi yazın ve listeyi kontrol edin. Yan menüde bulunan seçenekleri denemeyi unutmayın.

Bu araç ile Alan adları konusunda oldukça fazla bilgi edinebilirsiniz. Hazır trafiği bulunan yani DNS sorgularında aranan alan adlarını da listeleyebildiğiz için yeni web sitesi fikirleri bulmanızı sağlayabilir.

ExpiredDomains.net

Bir diğer alan adı aracı olan Expired Domains.net tam bir öneri listesi sunmasa da geniş bir arama seçeneğine sahip liste hizmeti ve filtreleme seçeneği sunuyor ve yine ücretsiz. Temelde düşmüş yani kayıt edilebilir durumda olan alan adlarını içeren bu araç ile kayıttan düşmek üzere olan alan adlarını da takip edebilirsiniz.

Her ikisi de gayet kullanışlı araçlar ve kullandıkça faydasını göreceksiniz. Web sitesi kurma fikriniz yoksa alan adı alım satımı yapmak için araştırma aracı olarak kullanabilirsiniz. Bu araçlar ile bulduğunuz alan adlarını alan adı borsası yada domain borsası olarak bilinen sitelerde satarak para kazanabilirsiniz.

Alan adı sorgulama ve kayıt

Alan adını seçtikten sonra adınıza tescil ettirmeniz gerekir. Bu hizmeti hosting firmalarından temin edebilirsiniz. Yaklaşık fiyatları 40-50 tl arasında olan alan adı tescil fiyatı büyük girişimler için sıkıntı değil ancak küçük ve dar bütçeli bloglar için sorun olabilir.

Bir web sitesi kurmak için temelde bir alan adı ve bir barındırma alanı yani hosting hizmetine ihtiyaç duyarsınız. Bunları temin ettiğinizde web sitesi yayınlayabilirsiniz. İkiside ücretli hizmetler olduğundan en azından alan adını bedavaya getirebilirsiniz. Bunun için barındırma hizmeti aldığınızda alan adı kaydını ücretsiz yapan firmaları yada paketlerini tercih edebilirsiniz. Bu hizmeti alacağınız firmalar üzerinden alan adı kaydı sorgulama işlemini yani başka birine ait olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Alan adı kaydını ücretsiz yapabileceğiniz hosting firmaları ve paketleri;

*Paket detaylarını incelemeyi unutmayın.

Alternatif

Hangi türde olursa olsun bir web sitesi kurmak yada blog açmak gerçekten çok basittir. Zor olan başarılı bir web sitesi veya blog kurmaktır. Başarı ise atılan doğru adımlar sonrasında gelir.

Bu makalede ve diğer kaynaklarda ki tavsiyelere aykırı olarak seçilmiş ve ciddi başarılar elde etmiş web siteleri görebilirsiniz. Bu yaratıcı fikir,  markalaşma stratejisi, kaynaklar ve atılan doğru adımlar ile alakalı bir konudur.

Yaratıcı fikirleri sayesinde başarıya ulaşan kişisel girişimler her zaman olacaktır, fakat profesyonel destek almak çevrimiçi varlığınızı oluşturacak web siteniz için iyi bir başlangıç yapma ihtimalinizi yükseltecektir.

Alternatif olarak hedefiniz ve kaynaklarınız doğrultusunda çevrimiçi varlığınızı oluşturup yönetebilecek profesyonel bir dijital ajans ile çalışmayı düşünebilirsiniz.

Özellikle  başlangıçta maliyetli görünen bu seçenek ciddi zaman, para ve itibar kayıpları yaşamanızın önüne geçebilir. Küçük işletmeler için oldukça sık yaşanan bu durum basit görünen blog siteleri için de geçerlidir.

Alan adı seçimi ve devamında web sitenizin kurulumu için profesyonel bir ajans ile çalışmak daha iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir. Uygun bir bütçe ile fikrinizi çevrimiçi ortama taşıyacak profesyonellere ulaşmak internet ortamında oldukça kolay.

Sonuç

Google Penguin algoritma güncellemesi sonrası sıralama faktörü olarak pek bir önemi kalmadığı söylense de, alan adınız web sitenizin başarısını etkileyecek önemli bir unsurdur. Web sitesi kurma aşamaları içerisinde üzerinde en çok düşünülmesi gereken konu alan adı seçimidir. Doğru bir alan adı seçimi internetteki başarılı markalar arasında yerinizi almanızı sağlarken, yanlış seçilmiş bir alan adı her şeyi baştan almanıza sebep olabilir.

Aklınıza gelen ilk alan adını almak yerine alternatifler arasında bir süre düşünmek özgün, ilgi çekici ve marka olabilir bir alan adı seçmek insanlar kadar arama motorlarının gözünde de sitenizin değerini artırır.