Gravatar nedir » Globally Recognized Avatars

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Gravatar nedir » Globally Recognized Avatars

Gravatar nedir, ne demektir, ne amaçla, nasıl kullanılır? Gravatar, kişilere profil resimleri diğer adıyla avatarlar oluşturmayı sağlayan bir servistir.

Üye olduğunuz her site için ayrı avatarlar yüklemek yerine e posta adresiniz ile bağlantılı gravatar resimlerini tüm üyeliklerde kullanabilirsiniz. Tabi tek şartla; üye olduğunuz web sitesi de gravatar servisini kullanmak zorundadır.

Gravatar nedir?

Gravatar (Globally Recognized Avatars), küresel olarak tanınan avatar anlamına gelir. Dünya çapında tanınır çünkü milyonlarca insan ve web sitesi Gravatar kullanır. WordPress gibi en popüler uygulamaların Gravatar için yerleşik desteği vardır.

Bir kullanıcı Gravatar’ ı destekleyen bir sitede bir yorum (e-posta ile) bıraktığında WordPress, global olarak tanınan avatarı Gravatar sunucularından çeker. Daha sonra bu resim, yorumun yanında gösterilir. Bu, her yorumcunun kimliğini dünya çapında web üzerinden tanımlamaya izin verir.

Gravatar servisi nedir?

Gravatar, WordPress kurucularından Matt Mullenweg’ in Automattic adlı şirketi tarafından oluşturulan ve işletilen bir web hizmetidir. Gravatar kişilerin e posta hesapları ile eşleştirdiği profil resimleri yüklemesine izin verilir.

Bu resimler Gravatar servisi kullanan web sitelerinde yorum ve yazılarda profil resmi olarak kullanılır. Üye olunan her siteye ayrı profil resmi yüklemek yerine tek bir yerde resim oluşturup bunu bütün sitelerde kullanmanızı sağlar.

Avatar nedir?

Avatar, web de bir kişiyi tanımlayan resimdir. Kişinin resmi veya ilişkilendirmek istediği rastgele bir simge olabilir. İsimleri hatırlamak zor olsa da, belirli bir görüntüyü tanımak çok kolaydır. Web’in anonim olduğu günlerde, insanlar tanımlama amacıyla simgeleri kullanırdı.

Web evrimleştikçe ve bloglama daha genel bir yol haline gelmeye başladığında, yorumcu olarak bir kimliğe sahip olmak oldukça zordu. Forumlar ve diğer hizmetler ile kullanıcıların kayıt olmaları gerekiyordu. Her kullanıcının kendi profili vardı, böylece profillerine kolayca bir “avatar” ekleyebilirler. Bununla birlikte, blog yorumlaması çoğu durumda kayıt gerektirmez. Peki kullanıcıları nasıl tanımlarız? O zaman Gravatar içeri girdiğinde.

Neden Gravatar kullanmalısınız?

Web’de tanımlanmak istiyorsanız, o zaman bir gravatar kullanmalısınız. Bir blogcu, kâr amacı gütmeyen, küçük işletme veya marka oluşturmak isteyen herhangi bir kullanıcı iseniz, o zaman gravatar kullanmaya başlamanız gerekir. İlk başta, gravatarınız o kadar ilgi görmeyebilir. Ancak aynı kişi yorumunuzu çok sayıda sitede görürse, muhtemelen web sitenizi ziyaret edecekdir. Ayrıca gravatar yorumunuzu öne çıkarır.

Gravatar kullanmanın faydaları

Öncelikle sitenizde disk alanından tasarruf edersiniz. Her kullanıcı için bir resim barındırmak çok kullanıcılı siteler için ciddi sıkıntı olabilir. Gravatar servisi sizin için CDN görevi üstlenir.

Her kullanıcı resmini kontrol etmek zorunda olmadığınız için zamandan tasarruf edersiniz. İstenmeyecek türden resimlerin kullanıcı profil resmi olarak yüklenmesi olasıdır. Bunun kontrolünü sağlama görevi Gravatar servisine devrettiğiniz için siteniz adına sorumluluktan kurtulmuş olursunuz.

Bunun yanında eksileri de olacaktır.

Gravatar nasıl oluşturulur?

Gravatar edinmek basit ve ücretsizdir. Sadece Gravatar’ ın internet sitesine gidin ve yorum yapmak için en sık kullandığınız e-posta ile kayıt olun. Kendinize bir avatar ekleyin. Bu, kendinizin, şirketinizin logonunun veya benzersiz bir resminiz olabilir.

Çoğu WordPress teması, yorumlarla birlikte Gravatar entegrasyonu ile birlikte gelir. Temanızın gravatar desteği yoksa, eklemeyi ciddi olarak düşünmelisiniz. Daha fazla marka tanınırlığı amacıyla, sitenizdeki varsayılan gravatarı (gizem adam) değiştirebilir ve başka bir şey koyabilirsiniz.

Gravatar’ ın nasıl göründüğünü merak ediyorsanız makaleye bir yorum ekleyin.