İnternet servis sağlayıcı nedir? Türkiye listesi

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » İnternet servis sağlayıcı nedir? Türkiye listesi

İnternet Servis Sağlayıcı (İSS) bireysel internet servisi hizmeti veren kuruluşlara denir. İnternet’ e bağlanmak için bilgisayar donanımına ve yazılımına ve ayrıca bir telefon hattı veya mobil bağlantıya sahip olmak gerekir. Bunların yanında bir İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) tarafından bu hatlar üzerinden internet bağlantısı sağlanması gerekir.

Bilgisayarınızdan yaptığınız Google araması gibi bir bağlantı talebi için izlenen yolu kabaca şöyle gösterebiliriz.

Bilgisayar > Ağ kartı> Modem > Telefon hattı >  ISS Modem > Yönlendirici, terminal, switch, firewall, kablolar gibi bir çok donanım > Google Sunucusu

Türkiye bulunan internet servis sağlayıcı firmalar

Ülkemizde evden yada iş yerinden internet bağlantı hizmeti (ADSL, Fiber) alabileceğiniz firmaların listesi.

TTNET

Türkiye’nin ilk ve en büyük ADSL servis sağlayıcısı. Türk Telekom iştiraki olan TTNET, ADSL – hızlı internet erişimi, Dial-up çevirmeli ağ erişimi, Wi-Fi kablosuz internet erişimi, G.SHDSL, Metro Ethernet, ATM ve Frame Relay internet erişim servisleri veriyor.

Superonline

Turkcell şirketi olan Superonline, ADSL ve fiber internet bağlantı servisleri veriyor. Fiber internet servisi, Superonline tarafından şu an İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Afyon, Antalya, Aydın, Diyarbakır ve Kocaeli sunuluyor.

D-smart Net

Doğan Grubu’na bağlı Doğan Telekom’un markası.

TurkNet

TurkNet, sunduğu ADSL hizmetini santralden itibaren kendi yaygın omurgasına alan tek şirket. Ayrıca ulusal ve uluslararası bağlantılar için fiber altyapısını geliştirmeyi de sürdürüyor.

Biri ADSL

Koç Grubu’nun teknoloji şirketi Koç.net’in ADSL markası.

Millenicom

Bireysel müşterilerine Adsl, Vdsl, hem Superonline hem de Türk Telekom altyapısı ile sunduğu fiber internet ve sabit telefon hizmetleri sunuyor.

Uydunet

Turksat’ın bir servisi olan Uydunet de kablo TV altyapısını kullanarak alternatif bir internet bağlantı seçeneği sunuyor.

Mobil internet hizmeti sağlayan firmalar

(GPRS, EDGE, LTE, 3G, 4G)

  1. Turkcell
  2. Vodafone
  3. Türk Telekom