Joomla nedir? Ne tür siteler yapılabilir?

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Joomla nedir? Ne tür siteler yapılabilir?

Joomla nedir? soru için en kısa cevap popüler bir web sitesi kurma platformudur. En çok kullanılan CMS’ ler içerisinde WordPress’ ten sonra ikinci sırada yer alır.

Popüler web içerik yönetim sistemleri arasında sıkça karşınıza çıkacak Joomla hakkında kısa genel bilgileri bu makalede bulabilirsiniz.

Ayrıca Joomla! ile ne tür siteler kurabilceğinizi öğrenebilirsiniz.

Joomla nedir?

Joomla! web siteleri, bloglar ve güçlü çevrimiçi uygulamalar oluşturabileceğiniz, PHP ve MySQL kullanan, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir.

İçerik Yönetim Sistemi = İYS ~ CMS = Content Management System

Kullanıcı dostu, genişletilebilir, çok dilli, erişilebilir, duyarlı, arama motoru optimize ve çok daha fazlasını küresel geliştirici ve gönüllü topluluğu sayesinde sağlayan en popüler web sitesi yazılımlarından biridir.

Joomla nedir?

Joomla! kullanıcı dostu, genişletilebilir, çok dilli, erişilebilir, duyarlı, arama motoru optimize ve çok daha fazlasını küresel geliştirici ve gönüllü topluluğu sayesinde sağlayan en popüler web sitesi yazılımlarından biridir.

Joomla ne işe yarar?

Joomla! her şekilde ve boyutta güçlü web siteleri hazırlamaya yarar.

Joomla ile neler yapılabilir?

Joomla! tüm dünyada her şekilde ve boyutta güçlü web siteleri hazırlamak için kullanılmaktadır.

Joomla CMS nedir?

Joomla Content Management System (İçerik Yönetim Sistemi) anlamına gelir.

Kolay kullanımı ve genişletilebilir olması da dahil olmak üzere birçok özelliği ile Joomla en fazla tutulan web sitesi, portal yazılımlarından biridir.

Hepsinden iyisi, Joomla! herkesin özgürce ulaşabilebileceği açık kaynak bir çözümdür.

Joomla nedir sorusunu cevapladıktan sonra Joomla isminin nereden bulunduğunu açıklayalım. Joomla kelimesi Doğu Afrika dillerinden biri olan Swahili’ de geçmekte olup “birlikte, bütün” gibi manalara gelir.

2005 senesinde 1.0 versiyonu ilk defa kullanıcılarla tanışmıştır. 3.9.24 versiyonu ise 2021 yılında yayında olan güncel sürümüdür. Joomla versiyonları önce beta olarak ardından yapılan test ve güncellemelerden sonra kararlı sürüm olarak yayınlanmaktadır.

Joomla 2005 yılında Mambo çatalı olarak kurulduğundan bu yana çok sayıda ödül kazandı. Ödüllerini genelde PHP kullanan açık kaynak en iyi CMS seçilmesinden dolayı aldı.

Kasım 2016 itibarıyla 81 milyon kez indirilen Joomla!’ nın web sitesi kurulumlarında WordPress’ ten sonra en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

Joomla alt yapısı

Bir çok açık kaynak CMS’ de olduğu gibi Joomla da PHP programlama dili ve MySQL veritabanı sunucusu kullanır. Türkçe dahil bir çok dili destekler.

Joomla uzantıları, Joomla web sitelerinin işlevselliğini genişletir. Uzantıların tipleri: bileşenler, modüller, eklentileri, şablonlar, diller, kütüphaneler, dosyalar ve paketler olarak sıralayabiliriz. Bu uzantıların her biri belirli bir işleve sahiptir.

Çekirdeğinde bulunan özellikler ile eklenti kurulumu yapmadan modüllerin çoğaltılabilmesi, dahili cache desteği ve yönetim panelinden siteyi yayına kapatıp açabilme WordPress’ e göre ilk akla gelen farkları.

Joomla ile ne türde web siteleri yapılır?

Joomla! tüm dünyada her şekilde ve boyutta güçlü web siteleri hazırlamak için kullanılmaktadır. Joomla ile bloglar dahil olmak üzere bir çok türde web sitesi hazırlayabilirsiniz.

Joomla ile oluşturabileceğiniz web sitesi türleri nelerdir?

 • Şirket web siteleri ya da portalları,
 • Şirket iç ve dış ağları,
 • Çevrimiçi haber bültenleri, gazeteler ve yayınlar,
 • e-Ticaret siteleri ve çevrimiçi rezervasyon sistemleri,
 • Devlete ait web siteleri,
 • Küçük iş yeri web siteleri,
 • Ticari amaç güdmeyen organizasyonların web siteleri,
 • Topluluk tabanlı portallar,
 • Okul ve ibadethane web siteleri,
 • Kişisel ya da ailevi sayfalar.
 • Bloglar ve daha fazlası…

Joomla web sitesi kurmak için nasıl yardımcı olur?

Joomla! kodlama bilen biri olmasanız bile kurulumu ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Web barındırma hizmeti veren firmaların çoğu tek tıklamayla Joomla kurmanıza izin veren hizmet sunar. Bu sayede web sitenizi birkaç dakika içinde kurup yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Web tasarımcısı veya geliştiricisi olarak da Joomla’nın kullanımı çok kolaydır ve müşterileriniz için hızlı bir şekilde web site oluşturabilirsiniz. Sonrasında müşterilerinize vereceğiniz eğitimle kendi sitelerini kolayca yönetmelerini sağlayabilirsiniz.

Joomla genişletilebilirdir. GPL lisansı altında binlerce (+7800) uzantısı ücretsizdir. Joomla Eklentiler Dizini (JED)’ nde bulunurlar.

Joomla içerik yönetim sistemi WordPress’ ten sonra en çok tercih edilen web sitesi kurma platformlarından biridir.Diğerlerine göre artı yönleri de vardır.

Sonuç olarak bir web sitesi kurmayı planlıyorsanız Joomla’ yı kurup bir göz atmanız faydalı olacaktır.

Kaynaklar

 • joomla.org
 • WikiPedia
 • Joomlashine