Meta keywords nedir? Ne amaçla kullanılır?

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Meta keywords nedir? Ne amaçla kullanılır?

Meta keywords nedir? Meta keywords HTML 5 standardında desteklenen ve sayfanın <head> etiketleri içerisinde verilen bilgi etiketlerinden biridir.

Meta keywords  sayfanın içeriğinde insanların arayabileceğini düşündüğünüz önemli anahtar kelime veya terimlerden oluşur. Peki meta keywords tam olarak nedir? Nasıl kullanılmalıyız yada kullanmak doğru mudur?

Meta keywords nedir?

Bir web sayfasının kaynak kodunda bulunan ve arama motorlarına sayfa içeriği hakkında bilgi vermeye yardımcı olan bir HTML meta etiketi türüdür. Bilgi virgül ile ayrılmış kelime yada kelime öbekleri ile verilir. Meta keywords örneği;

 <meta name="keywords" content="meta keywords, meta keywords nedir, meta keywords kullanımı">

Burada content=”…” içerisinde geçen kelimeler anahtar kelime olarak tanımlanır. Ancak unutmayın bunlar sayfa içeriği (makale, yazı) olarak bilinen ve ziyaretçilerin gördüğü kısımda kullanılan anahtar kelime kavramından farklıdır.

Meta keywords content içeriğinde verdiğiniz anahtar kelimeler sayfa içinde görünmezler. Ancak sayfa kaynak kodu içine bakıldığında görünürler. Kullanım amacı meta description da olduğu gibi arama motoru tarayıcılarına (bot – robot) sayfa hakkında bilgi vermektir.

Söz konusu botlara bilgi vermek için hazırlanmış olan bir html etiketi olunca internetin bu konudaki öncülü olan Google un nasıl davrandığını bilmek SEO uyumlu sayfalar hazırlamaya çalışanlara yardımcı olabilir.

Meta keywords ne amaçla kullanılır?

Arama motorlarına sayfa hakkında bilgi vermek için kullanılır.

Google meta keywords kullanımına nasıl bakıyor?

Google ın meta keywords kullanımına nasıl baktığını merak etmemizin temel sebebi SEO dolayısıyla kısa vadede sıralama kaygısıdır. Sizde olayı bu açıdan merak ediyorsanız tek cümle ile cevabı verelim.

Google, web arama sıralamasında “anahtar kelimeler” meta etiketini kullanmaz.

Neye dayanarak yazdınız derseniz; 2009 yılının Eylül ayında Google yetkilisi Matt Cutts’ ın yaptığı açıklamayı aşağıdaki videodan izleyebilir yada Google does not use the keywords meta tag in web ranking başıklı sayfayı ziyaret ederek meta etiketleri hakkındaki açıklamasını okuyabilirsiniz.

Yazıda ve videoda bahsedilenleri kısaca özetlersek;

Meta keywords, bir zamanlar sıralamalarda oldukça etkiliydi ve fazlaca kullanılıyordu. Sıralamayı oldukça etkilediği fark edilince kötüye kullanım hat safhaya çıktı. Sayfanın meta keywords kısmına çok fazla anahtar kelime girilmesi (yüzlerce) ve alakasız anahtar kelimelerle doldurulması ile arama motorları kandırılmaya çalışıldı. Hatta uzun bir dönem işe yaradı bile denilebilir. Bu sebeple Google doğrudan sıralama faktörü olarak kullanmamaya başladı.

Kısaca şimdilik sıralama faktörü olarak kullanmadıkları, uzun bir süre düşünmedikleri ancak bunun hiç kullanmayacakları anlamına gelmediğini belirtmişler.

Google tarafından yapılan bu açıklama sonrasında meta keywords kullanımı gereksiz olarak görülmeye başlandı ve artık birçok site tarafından kullanılmıyor.

Bu arada Google bazı ürünlerinde halen meta keywords kullanıyor.

Örneğin

  • https://translate.google.com.tr/
  • https://www.youtube.com/watch?v=hD1X4VyaGaM sayfalarının kaynak koduna bakabilirsiniz.

Yandex de hala bazı ürünlerinde kullanıyor.

  • https://ceviri.yandex.com.tr/?from=morda_new
  • https://browser.yandex.com.tr/desktop/main/ adreslerinin kaynak koduna bakarak kontrol edebilirsiniz.

Bu örnekleri vermedeki amaç meta keywords etiketinin düzgün kullanımının hala faydalı olduğu alanlar bulunduğuna dikkat çekmek. Örnekler büyük şirketlerin ürünlerine ait olsa da kullanmaya devam eden küçük e ticaret siteleri ve bloglar da mevcut.

Yahoo ve Bing tarafı

Bing ve Yahoo gibi büyük arama motorları da yaptıkları açıklamalarda sıralama için doğrudan kullanılan bir sinyal olmadığını açıkladılar. Bunun yerine daha güçlü sıralama faktörü olan başlık etiketi ile meta açıklamaları önem kazandı.

Meta keywords kullanmalı mı?

Bu soruyu biraz değiştirip farklı şekillerde sormak konuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

Meta keywords kullanmak sıralama açısından faydalı mıdır?

Kısaca hayır. Google ın açıklaması oldukça açık ve doğrudan sıralama faktörü olarak kullanmadıklarını belirtmişler. Buradaki ince nokta bence sıralamanızı doğrudan artı yönde etkilemeyeceği ancak spam olarak algılanan kötüye kullanımın sıralamanızı düşürebilecek olmasıdır.

Meta keywords kullanmak SEO açısından faydalı mıdır?

Bence evet. Neden? SEO olayına sadece kısa vadeli düşünüp sıralama yükseltme girişimi olarak bakarsak cevabım saçma gelebilir. Ancak siz olsanız bir çok kişinin yanlış yaptığı bir şeyi doğru şekilde sizin faydanıza yapan birine daha fazla değer vermez misiniz? 

Kötüye kullanım sonucu sıralama kriteri olmaktan çıkarılmış olması zor görünse de doğru kullanımın artması sonucunda değişebilecek bir durumdur. Ayrıca halen HTML 5 standardı olması ve düzgün kullanımın bir sayfa içeriğini açıklamak için oldukça kolay bir yöntem olması faydalı demek için temel sebepler.

Meta keywords kullanmak SEO açısından zararlı mıdır?

Doğru ve spam amacı güdülmeden kullanılan meta etiketlerinin SEO yada sıralamada negatif etkisi olacağına yönelik yetkili ağızdan bir açıklama olmadığına göre kullanmak zararlı değildir diyebiliriz.

Meta keywords kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Meta keywords tanımlamaya ayrılacak zamanın, içeriğin kalitesinin artırılmasına, başlıkların ve açıklamaların düzenlenmesine ayrılması siteler açısından şimdilik daha faydalı görünüyor. Yine içerik yönetim sistemleri içerisinde etiket (tag) olarak bilinen yapıların düzgün kullanılması ziyaretçilerin aradıklarını daha kolay bulmasını sağlar.

Zamanın bir kısmının etiketleri düzenlemeye ayrılması ve meta keywords içerisinde kullanmayı düşündüğünüz anahtar kelimeleri etiket olarak kullanmak hem size hem de kullanıcıya daha faydalı olabilir. Yine de anahtar kelime meta bilgisi kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

Yapmamanız gerekenler

  • Arama motorlarını kandırmaya çalışmayın,
  • Sayfanız ile alakalı olmayan kelimeler kullanmayın,
  • Aşırı sayıda kelime kullanmayın.

Kullanacaklar için öneriler

  • Meta anahtar kelimeleri kendiniz tanımlayabilir veya yazılım kullanarak otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Her iki durumda da emin olmanız gereken en önemli şey, seçtiğiniz anahtar kelimelerin söz konusu sayfayla alakalı olmasıdır.
  • Bir diğer sık ​​karşılaşılan soru ise, kaç meta anahtar kelime kullanmalıyım? Genel bir kural olarak, tek bir sayfa için yaklaşık 10′ dan fazla meta anahtar kelime kullanmamaya çalışın.

Şunu unutmayın. Meta keywords içine ekleyeceğiniz anahtar kelimelerinizi seçerken veya optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey, her bir anahtar kelimenin sayfalarınızın içeriğini doğru bir şekilde yansıttığından emin olmaktır.

Meta keywords kullanımı konusunda sonuç olarak

Bazen arama motoru optimizasyonu yada sıralamalarda yükselmeye o kadar odaklanıyoruz ve esas önemli olanı unutuyoruz. Hedef kitlesine yönelik faydalı ve onlar tarafından beğenilecek sayfalar hazırlamak.

Bu açıdan bakarsak; sayfaya gelen ziyaretçiler zaten meta keywords etiketini görmüyor ve onlar için bir anlam ifade etmiyor. Bu sebepten meta keywords etiketi kullanmaya ayrılacak zamanın daha güçlü sıralama faktörü olabilecek meta description ve başlık etiketi düzenlemek için kullanılması ve en önemlisi kaliteli içerik üretmeye odaklanmak siteler için daha faydalı görünüyor.

Bunları düzgün olarak kullanmaya başladıktan sonra etiket yapıları ile sayfaları destekleyebilir sonrasında etiketler ile uyumlu anahtar kelime metalarını kullanabiliriz. Bu şekilde sayfalarda bir yada daha fazla anahtar kelime için title, meta description, meta keywords ve etiket açısından daha tutarlı bir yapı oluşturacaktır.