Site analiz araçları

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Site analiz araçları

Site analiz araçları içerisinde web siteleri için SEO, performans, hız, kullanıcı yükü gibi konularda analiz testleri gerçekleştirebileceğiniz en iyi araçları listeledik.

Site analiz araçları genel olarak web uygulaması şeklindedir ve bilgisayar yada sitenize her hangi kurulum yapmaya gerek yoktur. Ayrıca çoğunluğunu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ücretli seçeneğe sahip olanların ise ücretsiz sürümleri oldukça işinize yarayacaktır.

Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralarda yer almak istiyorsanız site performans testlerini mutlaka gerçekleştirmelisiniz. Özellikle mobil uyum ve mobil cihazlarda yüklenme hızı konusuna dikkat etmenizi tavsiye ederim.

PageSpeed ​​Insights API (PSI)

Hem mobil hem de masaüstü cihazlarda bir sayfanın performansıyla ilgili raporlar ve bu sayfanın nasıl geliştirilebileceği konusunda öneriler sunar. PSI, bir sayfa hakkında hem laboratuvar hem de alan verilerini sağlar. Laboratuvar verileri, kontrollü bir ortamda toplandığından, performans sorunlarını ayıklamak için kullanışlıdır. Ancak, gerçek dünyadaki darboğazları yakalayamayabilir. Alan verileri, gerçek dünyadaki kullanıcı deneyimini yakalamak için yararlıdır.

Performans puanı

Raporun başında PSI, sayfanın performansını özetleyen bir puan sağlar. Bu puan, sayfa hakkındaki laboratuvar verilerini toplamak ve analiz etmek için Lighthouse çalıştırarak belirlenir . 90 veya üzeri bir skor hızlı olarak kabul edilir ve 50 ila 90 ortalama kabul edilir. 50’nin altında yavaş olarak kabul edilir.

Puan sınıflandırması

PSI ayrıca hızlı, ortalama veya yavaş olan deneyimleri tanımlayarak saha verilerini 3 gruba ayırır.

HızlıOrtalamaYavaş
FCP0, 1000 ms1000 ms, 2500 ms.2500 ms’den fazla
FID0, 50 ms50 ms, 250 ms.250 ms’den fazla

Genel olarak, hızlı sayfalar kabaca % 10, ortalama sayfalar sonraki % 40 ve yavaş sayfalar alt % 50’dir. Sayılar okunabilirlik için yuvarlanmıştır ve bu eşikler, hem mobil hem de masaüstü için geçerlidir. Sayfalarınızın en iyi deneyimi sunması için %10 luk Hızlı dilimde kalmaya çalışın.

Gerçek dünya saha verileri

First Contentful Paint (FCP) İlk Zengin İçerikli Boyama, ilk metnin veya resmin boyandığı zamanı işaret eder. First Input Delay (FID) İlk Anlamlı Boya, bir sayfanın ana içeriğinin ne zaman görünür hale geldiğini ölçer.

Lighthouse

GTmetrix

Pingdom Tools

WebPageTest

Load Impact