Site İçi SEO Nasıl Yapılır? On Page SEO Rehberi

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Site İçi SEO Nasıl Yapılır? On Page SEO Rehberi

Bir diğer ismi ‘on pageSEO’ olarak bilinen site içi SEO konusu, internet siteleri açısından oldukça önemli bir içeriğe sahiptir. Peki site içi SEO uygulaması nedir ve nasıl yapılır? Öncelikle SEO çalışmalarının site içi ve site dışı olmak üzere temel iki yöntemi olduğu bilinmektedir. Bugün yazımızda sizlerle site içi SEOçalışmalarına dair ayrıntıları paylaşıyor olacağız.

Site içi SEO çalışmaları; internette yayın yapmakta olan ve doğal şekilde trafik yönlendirmek isteyen tüm internet siteleri açısından önemlidir. SEO çalışmalarının önemli bir parçası olan site içi uygulamalarla; mevcut internet sitesinin arama motorları açısından en uygun hale gelmesi sağlanmakta ve kullanıcılar tarafından aramalar neticesinde sayfalarda üst sıralarda çıkmak daha kolay hale gelmektedir.

Site İçi Ve Site Dışı SEO

İnternet siteleri açısından daha görünür hale gelmek için oldukça önemli unsurlar arasında yer alan SEO çalışmalarının temelde, site içi ve site dışı SEOolmak üzere iki ana çeşidi bulunmaktadır. Site dışı SEO çalışmaları, genel olarak dışarıdan site ile bağlantı kurulmasını sağlayan ve yönlendirme olanağını artıran hizmetler olarak ön plana çıkar. Site içi SEO çalışmaları ise aşağıda ayrıntılarını belirteceğimiz şekilde; bir internet sitesinin daha fazla ziyaretçi alması için yapılabilecek düzenlemeleri içerir.

Site İçi SEONasıl Yapılır?

Site içi SEO uygulamalarını gerçekleştirirken öncelikle dikkat edilmesi gereken birkaç önemli unsur göze çarpar. İlk olarak işe mevcut sitedeki hızı düşüren öğelerin kaldırılması ile başlanması mantıklı olacaktır. Alanında yetkin firmalarca uygulanabilen bu işlemler, internet siteleri için oldukça faydalı geri dönüşler sağlamaktadır.

İnternet sitelerinin yüklenme hızı SEO kavramında oldukça etkilidir. Dolayısıyla bu alanda çalışma yapmak önemlidir. Mevcut internet sitesinin yüklenme hızını artırmak için gerekli çalışmaların yürütülmesi ve sitenin etkin bir şekilde hizmet vermesi sağlanmalıdır.

Bunun yanı sıra bir sitenin yavaş yükleniyor olması arama motorları açısından alanda bir sorun olabileceği izlenimi verdiği için, bu tarz siteler arama sonuçları bakımından daha alt sıralara düşmektedir. Arama motorlarının temel hedefi de kullanıcılarının en pratik şekilde hizmet alabileceği bir içerik sunmak olduğu için, işlemleri hızlı siteler ön plana çıkarılmaktadır.

Dolayısıyla bir internet sitesinin daha fazla kullanıcı tarafından görünür olması ve daha geniş bir kitleye hitap edebilmesi açısından bu unsuru avantaja çevirmek oldukça yararlıdır. Açılma hızı bakımından çok daha yüksek formda olan sayfalar arama motorları aracılığıyla kullanıcılara önerilmektedir.

Özetle internet sitesinin açılma hızının çeşitli uzman önerileri ile artırılması; kullanıcı deneyimi açısından da oldukça faydalıdır ve site içi SEO nasıl yapılırsorusunun en temel cevaplarından birisini oluşturmaktadır.

SEO Hizmeti

SEO içi hizmetler bakımından önemli noktalardan bir diğeri de; sayfanın muntazam bir şekilde ve kullanıcılara kolaylık sağlayacak içeriklere sahip bir biçimde oluşturulmasıdır. Bu konuda önemli ayrıntılardan birisi sayfaların başlık ve alt başlıklarının başarılı bir biçimde düzenlenmesidir.

 Özellikle arama motorlarının botları tarafından sayfalar sınıflandırılır ve sayfa başlıkları aracılığıyla içeriğin ne olduğuna dair bilgi edinilir. Dolayısıyla sayfa başlıklarının içeriği en doğru biçimde yansıtması; sayfanızdaki içerikleri takip edecek potansiyel kitlenin daha fazla ziyareti anlamına gelir.

Alanında deneyimli ve başarılı SEO hizmeti sağlayan firmalar tarafından bu tarz içerikler kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte internet sitesinden her sayfada bir adet h1 etiketine sahip olması önemlidir. Sayfanın ana başlığını gösteren bu etiket sayesinde; arama motorlarına ait botlar tarafından sayfanın içerik bakımından netleştirilmesi kolaylaşır.

Aynı şekilde sayfalara ait alt başlık kullanımı noktasında da h2 veh3 gibi devam eden etiketlerin kullanımı önerilmektedir. Sayfa başlıklarının kullanımı ile ilgili diğer önemli husus da; metin içeriğinde yer alan doğru anahtar kelimelerin başlıkta kullanımının gerekli olduğudur.

Bu bir zorunluluk değildir elbette; ancak SEO uygulamalarının başarısı açısından dikkate değer bir noktadır. Dolayısıyla anahtar kelime kullanımında; içeriğe ait anlamlı bir bütün oluşturmak ve bunu sayfa başlıklarına da yansıtmak özen gösterilecek içerikler arasında yer alır.

Site SEO Nasıl Yapılır?

 Konu dahilinde; site içi SEO çalışmalarının başarısı açısından ve özellikle Google SEOarama sorguları sırasındameta açıklamalarının doğru şekilde oluşturulması gerekir. Genelde Google tarzı arama motorlarında bu açıklamalar değiştirilebilmektedir. Ancak sayfanın içeriğinin doğru biçimde anlaşılması adına yine de başarılı meta açıklaması oluşturmak faydalı olacaktır.

Meta açıklaması özetle anahtar kelimelerin dahil olduğu ve sayfanın içeriğini net bir biçimde yansıtan anlamlı kurulmuş metinlerdir. Ayrıca;  site SEO nasıl yapılır sorusunun cevaplarından birisi olan URL yapısının önemi de dikkate değer bir diğer unsurdur.

Sitenin linkini içeriğini doğru yansıtacak ve anlamlı bir bütünlüğe sahip olması önemlidir. Aynı zamanda anahtar kelimelerin bu bölümde geçmesi de site içi SEO çalışmaları açısından gerekli noktalardan birisidir. Otomatik bir şekilde oluşturulan linklerin yerine düzenlenmiş link kullanımı faydalı olacaktır.