Web tarayıcıların tarihçesi ve ilk web tarayıcısı

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Web tarayıcıların tarihçesi ve ilk web tarayıcısı

Web tarayıcısı ilk olarak CERN de Tim Berners-Lee tarafından 1990 yılında icat edildi. Tarayıcısına World Wide Web adı verildi ve daha sonra Nexus olarak adı değiştirildi.

Grafik kullanıcı ara yüzüne sahip ilk yaygın web tarayıcısı Robert Cailliau tarafından geliştirilen Erwise idi.

1993’te, Marc Andreessen tarafından World Wide Web sisteminin kullanımı kolay ve ortalama bir kullanıcı tarafından daha erişilebilir hale getirilen dünyanın ilk popüler tarayıcısı olan Mosaic ‘ in piyasaya sürülmesi ile birlikte tarayıcı yazılımı daha da geliştirildi.

1993’te ilk grafiksel web tarayıcısı olan Mosaic’ in kullanıma girmesi, web kullanımında patlamaya neden oldu.

1994’te Netscape firması Navigator’ u yayınladı ve hızla dünyanın en popüler tarayıcısı oldu. Bu grafik arayüzün yanında aranılan ikinci özelliğin hız beklentisini olduğunu ortaya koymuş oldu. 1995’te Windows ile birlikte verilen Internet Explorer 2002 yılına kadar en çok kullanılan tarayıcı oldu.

Apple Safari ilk beta sürümü Ocak 2003’te piyasaya sürüldü. Bu dönem işletim sistemi üreticilerinin web tarayıcılarını işletim sistemi ile birlikte sunarak pazara hakim olma çabaları ile devam etti.

Tarayıcı pazarının en yeni başlıca girişi, ilk kez Eylül 2008’de piyasaya sürülen Google Chrome’ dur. Chrome kullanım oranı, Ağustos 2011’de kullanım payını iki katına çıkararak% 8’den% 16’ya yükselmiştir.