Web tarayıcısı seçimi

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Web tarayıcısı seçimi

Web tarayıcısı seçimi konusunda daha fazla güvenlik ve hız arayışı bu en büyük etkenlerdir. Bunun yanında kullanım kolaylığı arayışı, basit kurulum, özelleştirilebilir arayüz ve gizli gezinti gibi sıralayabileceğimiz sebepler tarayıcı seçiminde diğer önemli kriterleri oluşturuyor.

Günümüzde kullanılan popüler internet tarayıcılarının hepsi ücretsiz olarak sunuluyor. Bu tarayıcıları dağıtan grup yada şirketlerin resmi sitelerinden ücretsiz olarak indirip kurabiliyorsunuz.

Esasında kullandığınız işletim sistemini içerisinde de standart bir tarayıcı kullanıma hazır olarak geliyor. Windows için İnternet Explorer, Ubuntu için Firefox, Mac OS için Safari örnek verilebilir. Ancak bir çoğumuz işletim sistemi ile gelen tarayıcıyı kullanmak yerine farklı bir tarayıcı arayışına giriyoruz.

Tarayıcı seçiminde temel beklentiler

Tarayıcı seçiminde bir çok insanın kullandığı değerlendirme kriterlerini yani beklentileri kısaca listelemeye çalışalım.

Arayüz

Son kullanıcı olan bizler tarafından teknik detayların çok önemli olmadığı seçimde en önemli unsurlardan biri arayüz. Arayüz bizler için programın bize görünen kısmıdır.

Ayar menüsü nerede, arama kutucuğu nereye yerleştirilmiş, arka plan rengi ne gibi ayrıntıların tümü bize arayüz olarak yansımakta. Arayüzün bize sağladığı en önemli fayda ise kullanım kolaylığı.

Kurulum kolaylığı

Arayüzde aradığımız kolaylığı kurulumu aşamasında da bulmak isteriz. Kimse kurulumu saatlerce süren bir programı kullanmak zorunda kalmak istemez. Bir kaç basit aşama sonrasında hemen programın kullanıma hazır hale gelmesini isteriz. Basit olan güzeldir ne de olsa.

Hız

Hız konusu web tarayıcısı seçiminde çok önemli çünkü insan hayatının her anı çok değerli ve geri getirilemez. Tarayıcıyı başlattığımızda hemen açılsın ve arama yapmaya hazır hale gelsin. Tarayıcıya arama ile ilgili kelimeleri yazıp ara butonuna bastığımızda ilgili sonuçları hızlıca getirsin. Yeni bir siteye girdiğimizde hemen yüklesin. Tabi bunlar tarayıcı kadar arama motoru ve web sitesinin performansı ile alakalı şeyler ama yine de hızlı açılsın.

Güvenlik

İnternet sadece gezinme ortamı değil aynı zamanda ciddi bir ticaret ve bankacılık ortamı. Online alışveriş yapmayan, faturasını internet bankacılığı aracılığı ile yapmayan kalmamıştır herhalde. Çok hızlı çalışmanın yanında da güvenli de olsun. Açıkları bulunmasın. Şifrelerimiz vs gibi özel bilgilerimizi sızdırmasın.

Kaynak kullanımı

İşlemci, RAM ve sabit diskimizi verimli kullansın.

Web tarayıcısı seçimi için en önemli kriterler

Bu soruyu en çok kullanılan tarayıcı olan Google’ a soralım. Arama çubuğuna “hangi tarayıcı” kelimelerini yazalım.

Yapılan aramalar “en iyi” ve sonrasında “daha güvenli” ve sonrasında “daha hızlı” üzerine yoğunlaşmış. Web tarayıcısı seçimi yaparken çoğunluğun beklentisi sırasıyla güvenlik ve hız yönünde.