WordPress ImageInject eklentisi

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » WordPress ImageInject eklentisi

WordPress ImageInject eklentisi yazı düzenleme ekranından ayrılmadan makalenize ücretsiz ve özgün görseller eklemenizi daha doğrusu temin etmenizi sağlar.

WordPress Image Inject eklentisi kullanmak isterseniz kurulum, kullanım ve ayarları hakkında bilgileri bu makalede okuyabilirsiniz.

ImageInject nedir ?

WP Robot eklentisinin yazarı olan Thomas Hoefter tarafından desteklenen ImageInject WordPress yazılarınıza ve sayfalara Flickr ve Pixabay ücretsiz resim depolarından özgün resimler eklemenizi sağlayan ücretsiz bir eklentidir. Kullanımı oldukça  kolaydır ve WordPress sitenizde bulunan yazılarınız için ücretsiz resim bulma sorununu ImageInject eklentisi ile çözebilirsiniz.

En iyi özelliği, yazınız için doğru görselleri bulmanız yalnızca birkaç saniye sürer ve bunu yazı düzenleme sayfasından ayrılmadan yapabilirsiniz. Böylece ücretsiz görüntü aramak için harcadığınız zamanı içerik üretmeye ayırabililirsiniz.

Daha önce WP Inject olarak adlandırılan ImageInject sayesinde istediğiniz herhangi bir anahtar kelime için binlerce ücretsiz özgün görsel arasında arama yapabilir ve üzerinde çalıştığınız makale için bunlardan en iyilerini seçip yayınınıza ekleyebilirsiniz.

ImageInject kurulumu ve ayarları?

ImageInject, WordPress reposunda bulunabilir. Diğer eklentilerde olduğu gibi yükleyip etkinleştirmeniz yeterlidir. Doğrudan kurulum yapmak isterseniz WordPress eklenti dizininden indirmek için ImageInject bağlantısını kullanabilirsiniz.

Kurulumdan sonra ayarları yapmak için WordPress yönetim panelinden Ayarlar > ImageInject yolunu takip edin.

  1. Flick ayarlarında “Commercial Use Allowed, Attribution Required” seçeneğini,
  2. Genel ayarlar altında “Save Images to Server” seçeneğini işaretlemenizi tavsiye ederim.

Birinci seçenek ticari kullanım için izin verilenleri listelemenizi, ikinci seçenek de kullanmak istediğiniz görselin WordPress ortam dosyaları arasına kayıt edilmesini sağlar. Diğer ayarları kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

ImageInject nasıl kullanılır?

Eklentiyi kurduktan sonra etkinleştirmeniz yeterli. Yazı düzenleme sayfanızın altına otomatik olarak kullanım için gerekli form eklenecektir. Yazı düzenleme sayfanızı ziyaret edin yada yeni bir yazı ekleyin ve kullanmaya başlayın. Aşağıdaki görsel yazı sayfanıza eklenecek olan formun görüntüsüdür.

WordPress ImageInject arama kutusu
WordPress ImageInject arama kutusu

Arama kutusuna yazınızda kullanmayı planladığınız görselle ilgili anahtar kelimeyi girin ve arama butonuna basın.

WordPress ImageInject eklentisi görsel arama ekranı
WordPress ImageInject eklentisi görsel arama ekranı

Arama kelimenizle etiketlenmiş olan görseller bir iki saniye içinde ekranınıza gelecektir. İstediğiniz görsel üzerine gelin boyut seçeneğini belirleyin ve görsele tıklayın. Görsel yazınıza ve WordPress ortam dosyaları arasına eklenecektir.

Yazı içine görsel eklemek yanında öne çıkan görselleri de bu eklenti ile edinebilirsiniz. Görseli yazı içine ekleyin sonra yazının içinden kaldırın. Görsel sunucunuza kayıt edildiği için Yönetim paneli > Ortam yolunu izleyerek aynı görsele erişebilirsiniz.

Hepsi bu kadar, kullanabilmeniz için hazır olan çok sayıda ücretsiz görüntü elinizin altında. Bu nedenle yapmanız gereken sadece okuyucuya vermek istediğiniz mesajınıza en uygun görseli seçmek.

İhtiyacınız olan görselleri belirleyin ve bunların yazı içinde nereye eklenmesini istediğinizi seçin. Resimleri normal şekilde ekleyebilir, sola, sağa veya ortaya hizalayabilirsiniz. Tek bir tıklama ile görseller yazınıza eklenir ve görüntülenir.

WordPress ImageInject eklentisi kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

Ücretsiz ticari kullanım için işaretlenmiş görselleri kullanmaya dikkat edin. Telif hakkına aykırı olarak kullanacağınız görseller sebebiyle Google ile sorun yaşamayın. Özellikle Adsense programına katılma planınız varsa görsel kullanımında telif haklarına oldukça dikkat etmeniz gerekir.

Görsel URL leri sizin için önemli ise dikkat edin. ImageInject ile indirdiğiniz görsellerin URL leri görselin başlığı ve arama yaptığınız kelimenin birleşiminden oluşur. ImageInject ayarlarından bu kısmı isteğiniz doğrultusunda düzenleyebilirsiniz.

Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız ImageInject ayarlarından URL oluşturmada makale odak anahtar kelime yada başlığı otomatik alarak kullanabilirsiniz. Bu makaleniz için iyi bir SEO uygulamasıdır.

WordPress web siteniz için ihtiyaç duyduğunuz ilgi çekici görsellere Pixabay gibi ücretsiz özgün resim kaynakları üzerinden eklenti kurmadan erişebilirsiniz. WordPress Image Inject eklentisi yazı düzenleme sayfasından ayrılmadan aynı kaynağa erişmenize olanak verir. Böylece özgün görseller bulma konusuna vakit harcamak yerine, bu zamanı içerik hazırlamaya ayırabilirsiniz.