WordPress sitenizde kullanıcı kaydına nasıl izin verebilirsiniz?

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » WordPress sitenizde kullanıcı kaydına nasıl izin verebilirsiniz?

WordPress sitenizde kullanıcı kaydına nasıl izin vereceğinizi, kayıt olma ve giriş işlemleri için bağlantılar oluşturmayı bu makale ile öğrenebilirsiniz. WordPress sitenizde kullanıcı kaydını etkinleştirip ziyaretçilerin web sitenize yazı yorum ekleme gibi kayıt gerektiren işlemleri yapmalarını sağlayabilirsiniz.

WordPress’de kullanıcı kaydını etkinleştirme

WordPress, kullanıcı kayıtlarını yönetmek için dahili destek sağlar. Varsayılan olarak kapalı olan siteye kayıt olma seçeneğini kolayca açabilirsiniz.

WordPress yönetim paneli üzerinde Ayarlar > Genel sekmesine tıklayın, “Üyelik” bölümüne gidin ve “İsteyen herkes kayıt olabilsin” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin . Sonra varsayılan kullanıcı rolünü seçmeniz gerekir. Bu, web sitenize kaydolan her yeni kullanıcıya atanan kullanıcı rolüdür. Basit işlemler için Abone rolünü seçin.

Ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın. Artık WordPress siteniz kullanıcı kayıtlarına açıktır.

WordPress’deki her kullanıcı rolü kendi izin ve yetenekleriyle birlikte gelir. WordPress’ deki kullanıcı rolleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için WordPress kullanıcı rolleri ve izinleri hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Varsayılan kullanıcı rolü, mevcut diğer herhangi bir kullanıcı rolü ile değiştirebileceğiniz abone türüdür. Örneğin, kullanıcıların web sitenizde yazı yazmasına izin vermek istiyorsanız, varsayılan kullanıcı rolünü Yazar olarak değiştirebilirsiniz.

Önemli: Kullanıcı kayıtlarında varsayılan kullanıcı rolü olarak asla ‘Yönetici’ seçeneğini kullanmayın. Bu kullanıcılara tüm siteyi yönetme izni verir.

WordPress’ e giriş ve kayıt bağlantıları ekleme

Artık kullanıcıların web sitenize kaydolmasına ve giriş yapmasına izin veriyorsunuz. Kullanıcılarınızın oturum açma ve kayıt sayfalarına bağlantılar ekleyerek siteye kayıt olabileceklerini ve giriş yapabileceklerini bilmelerini sağlamanız gerekir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır.

Yöntem 1: WordPress kenar çubuğuna Meta Widget’ ı  ekleme

Oturum açma bağlantısı eklemek için en basit yol meta widget ‘ı kenar çubuğuna eklemektir. Görünüm » Bileşenler sayfasına gidin ve kullandığınız kenar çubuğuna Meta widget’ı ekleyin. Bu yöntem ile oluşan görünüm hoşunuza gitmezse diğer yöntemleri deneyin.

Unutmayın sidebar kenar çubuğu veveya footer gibi bileşenler oldukça kullanışlı bir alanlardır. Bu alanı kullanıcıya daha faydalı olacak şekilde yapılandırmak sitenize değer katacaktır. Farklı bir yapılandırma yapmadıysanız bileşenler tüm sayfalarda görüntülenir. Tüm sayfalarda görüntülenecek kadar değerli

Jetpack veya başka eklentiler ile hangi sayfada hangi widget ların görüntüleneceğini düzenleyebilirsiniz. Kullanıcı temelli siteler WordPress üyelik eklentileri ile daha geniş çözüm imkanı bulabilirler. Siteniz kullanıcı temelli örneğin sosyal medya tarzı bir site değilse aşağıdaki yöntemlere göz atın.

Yöntem 2: WordPress Giriş ve kayıt bağlantıları oluşturma

Giriş ve kayıt bağlantıları oluşturarak ziyaretçileri giriş ve kayıt formlarına yönlendirebilirsiniz. Bunun için basit buton ve linkler oluşturmanız yeterlidir.

WordPress kayıt bağlantısı oluşturma

WordPress kullanıcı kayıt ve giriş işlemlerini wp-login.php dosyası ile yönetir. Örneğin “https://webtium.com/wp-login.php?action=register” adresi Webtium için kullanıcı kayıt adresidir. Kayıt bağlantıları oluşturmak için site adresinizin sonuna “wplogin.php?action=register” i eklemeniz yeterlidir.

Oluşturduğunuz adresi bağlantı niteliği alabilen html elemanları içerisinde kullanarak sitenizin istediğiniz yerine ekleyebilirsiniz. Örneğin yazılara, sayfalara veya temanıza ait herhangi bir dosyaya ekleyerek kullanıcılarınıza kayıt olma imkanı tanıyabilirsiniz.

Örnek kullanıcı kayıt bağlantısı : kayıt ol yandaki bağlantı kayıt için oluşturulmuş basit bir html a elemanıdır.  Sadece kullandığımız temanın CSS i içerisinden bir class atanarak kullanılmaktadır. Sitenize fazladan CSS yükü getirmeden mevcut temanızın CSS ini kullanmanızı tavsiye ederim. Ancak farklı bir görünüm istiyorsanız Özelleştir > Ek CSS seçeneğini kullanarak ekleme yapabilirsiniz. Bunun yanında kullanacağınız elemana style tanımlaması yaparak da kullanabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki bağlantı kodunda bazı özellikler temadan bazıları ise style tanımlamasından gelir. Kod örneği ;

<a class="button button_rounded" style="background-color: #1F57A0; color: #ffffff; font-size: 16px; box-shadow: 0 2px 2px 0 rgba(0,0,0,0.14),0 1px 5px 0 rgba(0,0,0,0.12),0 3px 1px -2px rgba(0,0,0,0.2); padding: 5px 10px; margin-bottom: 10px;" href="https://webtium.com/wp-login.php?action=register">kayıt ol</a>

WordPress giriş bağlantısı oluşturma

Giriş bağlantısı için site adresinizin sonuna wp-login.php eklemeniz yeterlidir. Giriş bağlantıları oluşturup sitenizin istediğiniz yerine ekleyebilirsiniz. Bu yöntem ile oluşturulan bağlantılar basitçe kullanıcı giriş formuna yönlenir.

Örnek kullanıcı giriş bağlantısı : giriş yandaki bağlantı giriş için oluşturulmuş basit bir html a elemanıdır. Kod örneği;

<a class="button button_rounded" style="background-color: #DD9933; color: #ffffff; font-size: 16px; box-shadow: 0 2px 2px 0 rgba(0,0,0,0.14),0 1px 5px 0 rgba(0,0,0,0.12),0 3px 1px -2px rgba(0,0,0,0.2); padding: 5px 10px; margin-bottom: 10px;" href="https://webtium.com/wp-login.php">giriş</a>

Kayıt ve giriş bağlantılarını sitenizin istediğiniz yerlerine ekleyerek işlemi tamamlayın. Bunun için oluşturduğunuz kodları istediğiniz yazılara, sayfalara yada kenar çubuğu gibi konumlara eklemeniz yeterlidir.

WordPress sitenizde kullanıcı kaydına nasıl izin verebileceğinizi anlatmaya çalıştığımız makalemizi umarız faydalı bulursunuz. Bağlantıları oluşturmada yada kodları yerleştirmede sorun yaşarsanız yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.