WordPress varsayılan Gravatar resmini değiştirme

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » WordPress varsayılan Gravatar resmini değiştirme

WordPress varsayılan Gravatar resmini değiştirme düşüncesi genelde yazılarınız yorum almaya başladığında Gravatar kullanmayan kişiler için gösterilen gizemli kişi resminin oluşturduğu hoş olmayan görüntü sonrasında oluşur.

Merak etmeyin bunu değiştirmek için farklı bir kaç seçeneğiniz var ama öncelikle varsayılan Gravatar nedir? hangi durumda kullanılır? sorularını cevaplayalım ardından; WordPress çekirdeğinin bu konuda bize sunduklarına son olarak da kod ve eklentilerle neler yapabileceğimize bakalım.

Varsayılan Gravatar nedir?

Gravatar, WordPress kurucularından Matt Mullenweg’ in Automattic adlı şirketi tarafından oluşturulmuş ve işletilen bir web hizmetidir. Herkesin bir profil oluşturmasına ve avatar görüntülerini e-posta adresleriyle ilişkilendirmesine izin verir.

Bu avatar resmi daha sonra kullanıcıların yorum yaptığı veya blog yazıları yazdığı tüm WordPress bloglarında gösterilir.

Daha fazla ayrıntı için Gravatar nedir konusuna göz atın.

Tüm WordPress siteleri hazır Gravatar desteği ile gelir ve makale yazarken veya yorum yaparken kullanıcıların avatarlarını otomatik olarak gösterebilir. Bununla birlikte, bir kullanıcının gravatar görüntüsü yoksa, WordPress otomatik olarak varsayılan gravatar görüntüsünü gösterir. Varsayılan seçenek, gizemli adam adlı bir görüntüyü gösterir.

Gizemli kişiyi varsayılan görüntü olarak kullanmak istemiyorsanız, onu WordPress çekirdeğinde gelen diğer seçenekler ile kolayca değiştirebilirsiniz.

Varsayılan Gravatar nasıl değiştirilir?

WordPress yönetim panelinden Ayarlar > Tartışma yolunu izleyerek sayfanın sonuna inin. Aşağıdaki gibi seçenekleri göreceksiniz. Burada WordPress sitenizdeki gravatar ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Varsayılan Avatar bölümünde altında birkaç seçeneğin bulunduğunu göreceksiniz. Bu avatarlar, bir kullanıcının e-posta adresiyle ilişkili bir gravatarı bulunmadığında kullanılır. Yeni kurulumda WordPress gizemli kişi simgesini varsayılan gravatar olarak kullanır. Bunu boş ya da gravatar logosu ile değiştirebilirsiniz.

Başka varsayılan gravatar seçenekleri de bulunur. Bunlar otomatik gelen desen görüntülerdir. Bu resimler, algoritmik olarak benzersiz bir gravatar görüntüsü oluşturmak için yorum yazarının adını veya e-posta adresini kullanmaktadır.

Varsayılan gravatarınızı değiştirdikten sonra değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın. Bunları kullanmak istemezseniz kendi istediğiniz bir resmi de varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu seçenekler ile istediğiniz sonuca erişemezseniz eklenti yada kod kullanarak çözüm bulabilirsiniz. Öncelikle WordPress sitenizdeki varsayılan gravatar görüntüsünü kendi seçtiğiniz bir resimle nasıl değiştirebileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Sitenize özel WordPress varsayılan Gravatar görüntüsü oluşturma

WordPress kendi sunduğu seçenekler yanında basit bir fonksiyon ekleyerek kendi varsayılan gravatar resimlerinizi kullanmanıza da izin verir. Kendi özel varsayılan gravatar görüntünüzü WordPress’ e kolayca nasıl ekleyebileceğinizi aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

  • Önce, varsayılan gravatar olarak kullanmak istediğiniz bir resim oluşturmanız gerekir. Bu resim, 250 × 250 piksel boyutlarında olmalıdır.
  • Bu resmi WordPress sitenize yüklemeniz gerekir. Ortam »Yeni Ekle yolunu takip ederek ve özel varsayılan gravatar resminizi yükleyin.
  • Resim yüklendikten sonra, resmin yanındaki Düzenle bağlantısına tıklayın. WordPress resminizi düzenlemek için açacaktır. Görüntü dosyası URL’ sini kopyalayın ve Not Defteri gibi düz metin düzenleyicisine yapıştırın.
  • Ardından Temanızın functions.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyin.
  • $myavatar değerini daha önce yüklediğiniz özel gravatar resminin URL’si ile değiştirin.
  • Şimdi Ayarlar »Tartışma sayfasına giderseniz, varsayılan avatar seçeneklerine eklenen özel varsayılan avatar göreceksiniz.
  • Özel varsayılan avatar görüntüsünü seçin ve ardından değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın.
add_filter( 'avatar_defaults', 'new_gravatar' );

function new_gravatar ($avatar_defaults) {
$myavatar = 'https://webtium.com/wp-content/uploads/default-gravatar-resmi.png';
$avatar_defaults[$myavatar] = "Özel Gravatar";
return $avatar_defaults;
}

WordPress artık varsayılan gravatarınızı e-posta adresleriyle ilişkilendirmemiş kullanıcılarınız için kullanacaktır.

Umarım bu makale, WordPress varsayılan gravatar resmini nasıl değiştirileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. WordPress varsayılan Gravatar resmini değiştirme sonrasında güzel bir görünüm elde ettiğinizi umarım.