Alan adı seçiminde kullanabileceğiniz araçlar

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » Alan adı seçiminde kullanabileceğiniz araçlar

Alan adı seçiminde kullanabileceğiniz araçlar web sitesi kurmak için atacağınız ilk adımda en büyük yardımcılarınız olacaktır. Uygun anahtar kelimeler içeren ve/veya eşsiz bir isim bulmak bazen oldukça sıkıntılı bir süreç haline gelebilir.

Bu süreçte gerek insanlardan fikir ve yardım almak gerekse çeşitli araçlar kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Çevrenizden yada profesyonel bir ajanstan ücretli destek almak, alan adı seçimi ve devamındaki sorunları hızlı bir şekilde aşmanızı sağlar.

Bütçeniz kısıtlı ise, herşeyi ile kendi blog sitenizi oluşturmak istiyorsanız yada profesyonel olma yolunda ilk adımları atıyorsanız doğru isimleri kendiniz belirlemelisiniz. Bunun için öncelikle alan adı seçimi konusuna bir göz atmanızı, temel yaklaşım ve önerileri okumanızı tavsiye ederim.

Bu konuda genel bir fikriniz varsa hayal gücünüze destek olacak online araçları tanıtmaya başlayalım. Bu yazıda bütün araçlara yer verememiş olabilirim. Öncelikle ücretsiz ve gerçekten işinize yarayacak olanları eklemeye çalıştım. Zaman içerisinde faydalı bulduklarımı eklemeye devam edeceğim. Siz de yeni başlayanlara faydalı olabileceğeni düşündüğünüz alan adı seçiminde yardımcı olabilecek araçları yorum kısmına ekleyerek destek olabilirsiniz.

Alan adı seçiminde bir kaç farklı ihtiyaç için araç gereklidir. Bu ihtiyaçlar;

 • Alan adı kaydı kontrolü yapmak,
 • Alan adı önerileri edinmek,
 • Alan adı geçmişine ait bilgileri görmek,
 • Kayıtlı ancak satılık veya kiralık olanları listelemek,
 • Who is kaydı görmek,
 • Back order işlemi yapmak,
 • Alan adı kaydı yapmak.

Bazıları biraz dışarıda kalmak kaydıyla alan adı seçiminde kullanabileceğiniz araçlar temel listeleme araçlarıdır ve bazı araçlar birden fazla ihtiyacı karşılayabilecek özelliktedir.

Belirlediğiniz alan adlarını öncelikle sizden önce davranıp kayıt eden biri olup olmadığını yani o alan adının kayıt edilebilir durumda olup olmadığını öğrenmek ilk merek edeceğiniz husustur.

Alan adı kayıt durumu sorgulama araçları

Tüm domain tescili yapabileceğiniz hosting firmalarının bu konuda hizmet veren bir aracı bulunur. Sürekli çalıştığınız bir firma varsa onun aracını kullanabilirsiniz.

Kaliteli hosting hizmeti veren firmalara ait araçları kullanmanız bazen de bir iki ayrı firmadan kontrol yapmanız iyi olacaktır. Kayıt durumu sorgulamak için kullanabileceğiniz araçlar;

 • DomainScope (Name Studio olarak değişti)
 • tr uzantılı domain sorgulama için nic.tr
 • diğer domain tescil firmaları
 • Alan adı öneri araçları

Doğrudan domain önerisi için üretilmiş araçlar

DomainScope

DomainScope ücretsiz hizmet vermektedir. Alan adı önerileri oluşturmak için Anahtar kelime yada kelimelerinizi yazın ve listeyi kontrol edin. Yan menüde bulunan seçenekleri denemeyi unutmayın.

Bu araç ile alan adları konusunda oldukça fazla bilgi edinebilirsiniz. Hazır trafiği bulunan yani DNS sorgularında aranan alan adlarını da listeleyebildiğiz için yeni web sitesi fikirleri bulmanızı sağlayabilir.

Verisign tarafından desteklenen DomainScope size önerebileceğimiz en kullanışlı online domain oluşturucu, domain önerici araçtır. Siteye girdiğinizde arayüz tasarımının gayet basit ve kullanışlı olduğunu göreceksiniz.

ExpiredDomains.net

Bir diğer alan adı aracı olan Expired Domains.net tam bir öneri listesi sunmasa da geniş bir arama seçeneğine sahip liste hizmeti ve filtreleme seçeneği sunuyor ve yine ücretsiz. Temelde düşmüş yani kayıt edilebilir durumda olan alan adlarını içeren bu araç ile kayıttan düşmek üzere olan alan adlarını da takip edebilirsiniz.

Her ikisi de gayet kullanışlı araçlar ve kullandıkça faydasını göreceksiniz. Web sitesi kurma fikriniz yoksa alan adı alım satımı yapmak için araştırma aracı olarak kullanabilirsiniz. Bu araçlar ile bulduğunuz alan adlarını alan adı borsası yada domain borsası olarak bilinen sitelerde satarak para kazanabilirsiniz.

Alan adı geçmişi görüntüleme

Seçtiğiniz isim kayıt edilebilir durumda olabilir ancak sizden önce birisi tarafından kullanılmış olabilir. Bu çoğu zaman sorun teşgil etmez. Ancak ban durumu ve özgünlük adına endişeniz varsa bazı araçlar ile kontrol yapabilirsiniz. Bunun için;

Expired Domains

Expired Domains.net yine bu konuda destek sağlıyor. ABY ve WBY sütunlarında önceden kayıt edilme durumuna ait bilgi bulabilirsiniz.

Way Back Machine

İnternet arşivi olarak hizmet veren bu site yayına girmiş sitelerin sayfalarının anlık görüntülerini arşivliyor. Tabi tüm sitelerin tüm zamanlardaki görünümüne erişmeniz mümkün değil ancak yinede işinize yarayabilir. Web Archive adresine gidin ve istediğiniz domaini girin, takvim görüntüsü üzerinde anlık görüntülerin bulunduğu tarihler üzerine tıklayarak bilgilere erişebilirsiniz.

Satılık veya kiralık alan adı araç ve siteleri

Birisi tarafından kaydedilmiş ve satışa çıkarılmış, bir satış havuzuna dahil edilmiş alan adlarını aşağıdaki araç ve yöntemlerle tespit edebilir yada ulaşabilirsiniz.

Alan Adları

Alan Adları 2012 yılından beri faaliyetlerini sürdürmekte olup, Türkçe alan adı pazarına hitap eden ilk ve tek dijital piyasadır. Türkçe alan adı yatırımcıları tarafından desteklenen AlanAdlari.com; bünyesinde genç girişimcilerden, büyük holdinglere kadar herkesin bütçesine uygun olabilecek seçeneklere sahip, satın alınabilir durumda 63,000 Türkçe alan adı barındırmaktadır.

Tarayıcı kullanıp siteyi ziyaret edin

Eğer seçtiğiniz alan adı sizden önce birisi tarafından kayıt edilmiş ise ilk önce yayında olup olmadığına bakın. Tarayıcıya uzantısı ile birlikte alan adını girin ve sayfayı ziyaret edin. Satışta yada kiralık durumda olan sitelerde genellikle bir ilan metni yada satın alabileceğiniz ortama yönlendirme bulunur. Bu şekilde satıcı ile bağlantı kurabilirsiniz.

ExpiredDomains.net

Expired Domains.net bir listeleme aracı olduğu için bir çok seçenek sunuyor. Liste içerisinde STATUS sütunu altında fiyat bilgisi ile satışı yapan firmaya yönlendirme bulunuyor.

Who is kaydı öğrenme

Who is kaydına bakarak özellikle gizlenmemiş olamak kaydıyla, alan adının kim tarafından, hangi kayıt firması üzeinden, hangi tarihten itibaren ne zamana kadar tescil edildiği ve kişiye ait iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.

 • ICANN WHO IS

Back Order

Alan adları kayıt yenileme işlemi yapılmaz ise 45 gün askıda bekletilir, bu sürenin 30 günü kurtarma sürecine girer ve son 5 gün back order süreci başlar.

Backorder, silinmeyi bekleyen alan adlarının yeniden kayda müsait olacakları anı takip eden ve tüm diğer taleplerden önce, kayıt işlemini hızlandıran özel bir servistir. Bu süre zarfından bazı firmalar tarafından ön kayıt işlemleri yapılır ve sizin adınıza tescil işlemi yapılmaya çalışılır. Boşta olan bir domain kaydından biraz daha pahalıdır.

Back order işleminden önce domainin bu duruma müsait olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunun için Domain Scope anasayfasında süresi dolanlar tab ını tıklayın ve arama yapın.

Alan adı tescili

Belirlediğiniz alan adını almak için bir engel bulunmuyorsa öncelikle hosting hizmetini alacağınız firmadan tescil işlemini yapabilirsiniz. Bu alan adını ücretsiz olarak yapmanızı sağlayabilir. Çünkü bazı firmaların paketlerinde alana adı kaydı ücretsiz olarak sunulur.

Alan adı tescilini ücretsiz yapabileceğiniz hosting firmaları

Alan adı seçiminde kullanabileceğiniz araçlar umarım güzel bir isim bulmanıza yardımcı olarak iyi bir web sitesi kurma konusunda yardımcı olur.