WordPress XML Site Haritası eklentileri

yazar:

kategori:
Buradasınız: Anasayfa » Genel » WordPress XML Site Haritası eklentileri

WordPress XML site haritası eklentileri WordPress sitenize sitemap.xml adında bir site haritası oluşturmak için kullanabileceğiniz eklentilerdir.

Site haritası, bir web sitesindeki tüm kullanıcıların erişebildiği sayfaların bir listesidir. XML site haritası, web sitesi sahiplerinin, kendi web sitesinde bulunan tüm sayfaları arama motorlarına göstermesinin kolay bir yoludur.

Ücretli yada ücretsiz olmalarının yanında, bir SEO çözümü eklentisinin parçası yada sadece sitemap.xml oluşturmak üzere özelleşmiş iki grup eklenti bulunur.

WordPress XML site haritası, arama motorlarına web sitenizdeki hangi bağlantıların diğerlerinden daha önemli olduğunu ve web sitenizi hangi sıklıkla güncellediğinizi söyler. Site haritaları sıralamanızı doğrudan etkilemeyebilir ama arama motorlarının web sitenizi daha iyi taramasına olanak tanır.

WordPress site haritası sayfası oluşturmak için özelleşmiş eklentiler içinde en çok kullanılanı Google XML Sitemaps isimli eklentidir. Komple bir SEO çözümü olan popüler eklentilere ise, Yoast ve All in One Seo örnek verilebilir.

WordPress sitenizde sadece bir adet sitemap.xml eklentisi bulunmalıdır.

Google XML Sitemaps

Arne Brachhold tarafından uzun süredir ücretsiz olarak sunulan bu eklenti 2 Milyondan fazla etkin kuruluma sahiptir. Destek sitesinde ve WordPress eklenti dizininde google sitemap generator olarak tanıtılan bu eklenti sadece site haritası oluşturma üzerine geliştirilmiştir.

Google XML Sitemaps  GPL kapsamında yayınlandığı için kişisel veya ticari bir web sitesinde ücretsiz kullanabilirsiniz. Sunulan tüm özellikler ücretsiz sürüme dahil olduğundan sonrasında daha fazla özellik (pro versiyon) için para ödenmesi istenmez. Sadece sitemap.xml oluşturmak için bir eklenti arayanlar için  google xml sitemaps kullanımı basit ve işini hakkıyla yapan bir eklentidir.

Google XML Sitemaps hakkında kısa bilgiler

 • WordPress dizininden indirilme sayısı +19 M
 • Etkin kurulum +2 M
 • Tamamen ücretsiz
 • sitemap.org uyumlu
 • Google, Bing, Yahoo! gibi arama motorlarına uyumlu.
 • sitemap.xml yada sıkıştırılmış tip sitemap.xml.gz dosyası oluşturulabilir.
 • Varsayılan site haritası yolu: /sitemap.xml

Google XML Sitemaps eklentisi kurulumu ile bu eklentiyi kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Yoast SEO

Yoast SEO eklentisi sitemap.xml oluşturmayı da içeren komple bir SEO eklentisidir. SEO eklentisi olarak Yoast’ ı kullanıyorsanız sadece XML sitemap özelliğini etkinleştirin, eklenti otomatik olarak XML site haritaları oluşturur ve site haritalarının varlığını Google & Bing’ e bildirir. Bu XML site haritaları resimlerinizi de yayınlarınıza ve sayfalarınıza ekler, böylece resimleriniz de arama motorlarında daha iyi bulunabilir.

Haber (Google News) sitelerine sitemap dosyası oluşturmak için premium bir sürüm satın almanız gerekir.

 • WordPress dizininden indirilme sayısı +50 M
 • Etkin kurulum +3 M
 • Site haritası oluşturma ücretsiz, SEO özelliklerinin bazıları ücretli
 • sitemap.org uyumlu
 • Google, Bing, Yahoo! gibi arama motorlarına uyumlu.
 • sitemap.xml oluşturabilir.
 • Varsayılan site haritası yolu : /sitemap_index.xml

All in One SEO Pack

Michael Torbert tarafından sunulan bu eklenti en çok kullanılan SEO eklentilerinden olup entegre sitemap.xml oluşturucu da içerir. SEO çözümü olarak AIOSEO kullanıyorsanız başka bir eklenti kurmadan sitemap.xml oluşturabilirsiniz.

 • WordPress dizininden indirilme sayısı +35 M
 • Etkin kurulum +3 M
 • Site haritası oluşturma ücretsiz, SEO özelliklerinin bazıları ücretli
 • sitemap.org uyumlu
 • Google, Bing, Yahoo! gibi arama motorlarına uyumlu.
 • sitemap.xml oluşturabilir.
 • Varsayılan site haritası yolu : /sitemap.xml

WordPress XML Site Haritaları ile İlgili Genel Sorular

XML site haritası nedir ?

Temel olarak, bir XML site haritası, web sitenizin tüm erişilebilir sayfalarına veya dokümanlarına ait URL’ leri ve bazı ek bilgileri içeren bir xml dosyasıdır. Google ve diğer arama motorları bu dosyayı okuyabilir ve tanımlanan sayfaları tarayarak kendi dizinine ekleyebilir.

WordPress blog sitem için Google Site Haritası nasıl oluşturabilirim?

Bunu,  WordPress XML site haritası eklentileri ile yapabilirsiniz. Yüklenmesi kolaydır ve tüm WordPress içeriğinizi içeren bir site haritası oluşturur.

Site Haritaları sıralamamı etkiler mi ?

Bir Google site haritasının sıralamanızı doğrudan etkileyeceğine dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Google’ ın sayfanızı daha iyi dizine ekleyip taramasına yardımcı olabilir ve bu da sitenizin eksiksiz bir diziniyle sonuçlanabilir.

Kullandığım eklentiyi değiştirmemin sakıncası olur mu?

Kullanacağınız yeni eklenti Google uyumlu bir site haritası oluşturduğu sürece temelde bir sorun oluşmaz. Asıl olan URL leriniz ve yanlarında verdiğiniz bilgilerdir.

WordPress XML site haritası eklentileri içinden seçim ve öneri

Bu eklentiler, yeni bir yazı yayınladığınızda veya eski yazınızı her düzenlediğinizde Google, Bing ve Yahoo! arama motorlarına otomatik olarak ping yapar. Ping işleminden sonra Google yeni site haritanızı alır ve yeni yazılarınızı muhtemelen dizine ekler.

Site haritası oluşturmak için yalnızca bir adet eklenti yeterlidir. Ayrıca çok fazla eklenti kurulumu WordPress sitenizi yavaşlatacağından blogunuzdaki eklentilerinin sayısını sınırlamak daha iyidir. Bu iki sebepten SEO çözümü olarak kullandığınız eklentiler ile sitemap.xml dosyası ihtiyacını karşılamanız daha mantıklı olacaktır.

Bunun yanında tamamen ücretsiz olarak, GPL lisansı altında web sitesi yöneticilerine çözüm sunan Google XML Sitemaps eklentisini kullanmayı da düşünebilirsiniz.